Ergebnis Prüfung

The result list can be sorted per catalog number, respective sections or total points.

Sorting by
Place Cat.No. Dog handler Dog A B C Total
1 0401 Christian Mieck K'nox vom Tollhaus 98 V 90 SG 98 V 286 V
2 1106 Thomas Ehre Kody vom Wolfsfriede 98 V 89 G 95 SG 282 SG
3 1402 Sandra Meier Bastian von Peroh 95 SG 93 SG 92 SG 280 SG
4 1504 Wolfgang Ruß jun. Apollo vom Schloß Solitude 98 V 92 SG 90 SG 280 SG
5 0604 Frank Berten Flash vom Eisernen Kreuz 96 V 90 SG 93 SG 279 SG
5 1002 Jürgen Zank Takker vom Fluchtweg 96 V 90 SG 93 SG 279 SG
7 1207 Clemens Zettler Kliff von der Friesenklippe 99 V 92 SG 88 G 279 SG
8 0201 Christina Gansen-Voigt Diego vom Alten Bernauer Heerweg 95 SG 91 SG 92 SG 278 SG
9 1701 Rene Drehmann Ole vom Osterburg Quell 95 SG 92 SG 91 SG 278 SG
10 0407 Peter Rohde Xoana von Peroh 99 V 82 G 96 V 277 SG
11 1506 Vanessa Staszewski Gladiator Anrebri 86 G 96 V 95 SG 277 SG
12 1907 Harry Kretzschmar Max vom Mochauer Land (RSV) 97 V 88 G 92 SG 277 SG
13 1203 Dirk Stiefvater Iso von der Mooreiche 92 SG 95 SG 90 SG 277 SG
14 1803 Marco Apitz Ajahnique Magna Pesna 93 SG 94 SG 90 SG 277 SG
15 0608 Christel Leist Orkan vom Heidhof 95 SG 93 SG 89 G 277 SG
16 1102 Peter Bretz Ouray vom Lisdorferland 96 V 89 G 91 SG 276 SG
17 1202 Helmar Ortlieb Atos v. Alpaland 95 SG 91 SG 90 SG 276 SG
18 1302 Frank Eisele Max vom Waldhäuser Schloß 96 V 90 SG 90 SG 276 SG
19 1802 Nicolas Krauße Hades vom Eisernen Kreuz 97 V 89 G 90 SG 276 SG
20 1502 Rudolf Gimpel Chicco vom Weinbergblick (INT) 98 V 88 G 90 SG 276 SG
21 0804 Santina Sommer Dobby vom treuen Kamerad 97 V 92 SG 87 G 276 SG
22 1308 Tanja Scholl Hannes vom Speedteam Bodensee 93 SG 88 G 94 SG 275 SG
23 0507 Detlef Czech Benz vom Teufelsfeuer 96 V 89 G 90 SG 275 SG
24 0601 Agnes Brockhues Ouzo vom Heidhof 95 SG 91 SG 89 G 275 SG
25 2001 Marco Dreyer Barack von den Bleicheröder Bergen 98 V 90 SG 87 G 275 SG
26 1201 Henry Zolinski Champion von Neo Karthago (INT) 90 SG 94 SG 90 SG 274 SG
27 1408 Andrea Eckstein Wirgil Vikar 98 V 86 G 90 SG 274 SG
28 0607 Agnes Albers Tawa vom bösen Bruderblick 93 SG 85 G 95 SG 273 SG
29 1806 Romy Meyer Molly vom Kretzschauer Land 95 SG 83 G 95 SG 273 SG
30 1903 Klaus Stichnoth Matcho vom Mochauer Land (RSV) 94 SG 86 G 93 SG 273 SG
31 1403 Alexander Bauer Xirro vom Kammberg 97 V 87 G 89 G 273 SG
32 1304 Rocco Di Mauro Tyler vom Fluchtweg 92 SG 90 SG 90 SG 272 SG
33 0701 Klaus-Günter Schubert Paule vom Heidhof 97 V 83 G 91 SG 271 SG
34 1307 Karl-Heinz Marx Glenn vom Schaffe 96 V 88 G 87 G 271 SG
35 0403 Iris Schmale Ixtrem vom Eisernen Kreuz 86 G 88 G 96 V 270 SG
36 0603 Petra Mahnke Steiner vom Padberg 94 SG 84 G 92 SG 270 SG
37 1904 Andreas Bebenroth Rocco del Camino Duro (RSV) 90 SG 89 G 91 SG 270 SG
38 1104 Bernd Pöhler Andra vom Bergmanns-Weg 91 SG 88 G 91 SG 270 SG
39 1507 Eleonore Kasza Ingo vom Weinbergblick (INT) 93 SG 88 G 89 G 270 SG
40 0602 Martin Ransmann Taro vom bösen Bruderblick 96 V 92 SG 82 G 270 SG
41 1509 Markus Schwendinger Ace vom Friedrichsfelder Eck 82 G 91 SG 96 V 269 G
42 0101 Hans-Joachim Tamm Kaito vom Haus TTH 94 SG 82 G 93 SG 269 G
43 0605 Ludger Vortkamp Buffalo vom Haus Vortkamp 92 SG 89 G 88 G 269 G
44 0203 Saskia Schmöker Izzy vom Spektefeld 91 SG 91 SG 87 G 269 G
45 0402 Markus Maaser Egon vom Wieratal 92 SG 91 SG 86 G 269 G
46 1801 Manja Weinhold Miro von der alten Schmiede 91 SG 83 G 94 SG 268 G
47 1505 Gerhard Brunner Lennox von der Rußhütte 88 G 88 G 92 SG 268 G
48 1804 Jens Welzel Freya vom Dahlhauser Schloßpark 92 SG 86 G 90 SG 268 G
49 0802 Friedrich Biehler Giddo vom Federsee 90 SG 90 SG 88 G 268 G
50 0204 Dirk Schimank Granit vom Spektefeld 91 SG 86 G 90 SG 267 G
51 1902 Silvio Müller Dex Ja Na Ka 87 G 92 SG 88 G 267 G
52 1103 Kurt Maus Gino von der Webbs Ranch 93 SG 86 G 88 G 267 G
53 1805 Birgit Freitel Grimmig von Di Caprio 96 V 86 G 85 G 267 G
54 1001 Volker Marhofer Little Joe von Trogida 95 SG 90 SG 82 G 267 G
55 1406 Carolin Hein Kaspar vom Barbatus 95 SG 76 B 94 SG 265 G
56 0305 Dennis Duchstein Aiko von der alten Stolzenburg 93 SG 80 G 92 SG 265 G
57 0606 Gerhard Wenzel Emy vom Dahlhauser Schloßpark 92 SG 87 G 86 G 265 G
58 1004 Bernd Hartmann Schlumpfine vom Grenzlager 92 SG 88 G 85 G 265 G
59 0903 Thomas Classen Hannes von MaKeRa 96 V 88 G 81 G 265 G
60 0905 Christian Mayer-Oelrich Packo vom Waisagrund 92 SG 82 G 90 SG 264 G
61 1205 Markus Pfrommer Anna vom Niederbühler Tor 96 V 88 G 80 G 264 G
62 0405 Rudi Koopsingraven Kampf Eqidius 94 SG 83 G 86 G 263 G
63 0301 Mike Degenkolbe Andra vom Brandkopf 91 SG 89 G 83 G 263 G
64 0502 Michael Meuwissen Yuno-one von der Prinzenbrücke 83 G 90 SG 89 G 262 G
65 1407 Roland Zillig Esh von der schwarzen Irma (INT) 84 G 85 G 92 SG 261 G
66 0705 Manuela Nölle Quax vom Antares 89 G 84 G 88 G 261 G
67 0704 Gerd Dexel Sallie vom Haus Dexel 95 SG 85 G 81 G 261 G
68 0806 Adam Becker Gringo Lobo Grande (INT) 97 V 74 B 88 G 259 G
69 0104 Christine Steinert Falkon von Arina 86 G 86 G 87 G 259 G
70 0801 Nils Freund Finni vom Fuchsstein 92 SG 80 G 87 G 259 G
71 1003 Christian Deimel Milan del Lupo Nero 89 G 85 G 85 G 259 G
72 1901 Katharina Schmidt My Lo von der Planwarte 80 G 90 SG 88 G 258 G
73 1510 Alexander Posselt Life vom Bauernland 92 SG 82 G 84 G 258 G
74 1905 Petra Kretzschmar Amy von den goldenen Lorbeeren (RSV) 83 G 92 SG 83 G 258 G
75 1311 Deborah Völkert Hyperion von den Donnersöhnen (INT) 85 G 89 G 83 G 257 G
76 1209 Kathrin Schneider Havanero vom Leipheimer Moor 88 G 83 G 85 G 256 G
77 0906 Werner Stanger IX von der Mooreiche 80 G 92 SG 83 G 255 G
78 1305 Reinhold Schiffer Djuke von den Wölfen 80 G 85 G 88 G 253 G
79 1511 Elisabeth Speil Perro von der schwarzen Natter 84 G 84 G 85 G 253 G
80 1303 Alexander Blessing Pike von Pentavita 78 B 91 SG 84 G 253 G
81 0902 Andy Träger Brix vom Kattenstedter Busch (INT) 85 G 84 G 84 G 253 G
82 1006 Steffen Risch Sa-Ina's Kasimir 91 SG 81 G 81 G 253 G
83 0103 Daniela von Sosen Hell Fire von Di Caprio 91 SG 83 G 78 B 252 G
84 0805 Thomas Lapp Lord Ad-Gür 78 B 81 G 91 SG 250 G
85 0506 Oliver Nerke Euro von Prevent (INT) 71 B 89 G 90 SG 250 G
86 1401 Sven Kessel Arek vom dampfenden Kessel 71 B 89 G 89 G 249 G
87 0907 Andreas Jaworski Hellboy von der schwarzen Irma (INT) 82 G 82 G 85 G 249 G
88 0505 Leonardo Di Tuccio Leska vom Mühlenknapp 84 G 85 G 80 G 249 G
89 1704 Jürgen Peter Diego von der Burg Gemen 81 G 81 G 85 G 247 G
90 0102 Karl Heinz Vollstedt Banu vom Team Nordsturm 88 G 78 B 81 G 247 G
91 0904 Helmut Vahland Maxxi von der Hagenmühle 87 G 80 G 80 G 247 G
92 0106 Carina Hagberg Brisca vom grauen Ma-Holt 86 G 85 G 76 B 247 G
93 0202 Monika Hinz Magli z Kurimskeho haje 83 G 88 G 73 B 244 G
94 0303 Norbert Iffländer Hera vom Bullerjahn 89 G 85 G 70 B 244 G
95 0107 Michael Schlömer Isco vom Siegerblut 72 B 81 G 90 SG 243 G
96 1404 Wolfgang Fillweber Rambo vom Weissbach 86 G 73 B 77 B 236 B
97 0901 Werner Kebernik Darik vom Kaiserhaus 74 B 70 B 89 G 233 B
98 1301 Isabell Schmid Hexe vom Speedteam Bodensee 66 M 92 SG 85 G -- M
99 0702 Katrin Kolkmann Quax vom Erdbeerlord 44 M 86 G 89 G -- M
100 1101 Marc Christine Irck de la Hutte du Berger 37 M 92 SG 89 G -- M
101 0803 Vincenzo Piroso Peppino vom Heidhof 27 M 92 SG 89 G -- M
102 1310 Luca Seitel Orris von Adschanta 28 M 92 SG 85 G -- M
103 0703 Elke Steinmetz Sid vom Haus Lohe 21 M 93 SG 90 SG -- M
104 1306 Nadine Kullack Hailey vom Remscheider Land 37 M 83 G 74 B -- M
105 1105 Jürgen Klein Uno von T-Kö 22 M 84 G 81 G -- M
106 1906 Dietmar Köhler Elmo vom Spektefeld 83 G -- EZ 76 B -- EZ
107 1503 Michaela Knoche Baracus Tespo Bohemia 22 M -- EZ -- EZ -- EZ
0105 Wolfgang Jacobi Azirafel Arabrab -- DI -- DI -- DI -- DI
0302 Michael Kaiser Fedo de Magec -- DI -- DI -- DI -- DI
0304 Jörg Schrader Karl-Heinz vom Rabenturm -- DI -- DI -- DI -- DI
0404 Egon Panitzke Hanka von der Teufelskehle -- DI -- DI -- DI -- DI
0406 Christiane Gröne-Seidel Vega von der Burg Hinte -- DI -- DI -- DI -- DI
0501 Kristina Spönlein Xilver vom Grenzgänger -- DI -- DI -- DI -- DI
0503 Alfredo De Marco Ghost vom Adlerschrei (INT) -- DI -- DI -- DI -- DI
0504 Ignacio Lissarrague Anadòn Wuk vom Lehrbacher Schloß -- DI -- DI -- DI -- DI
0807 Benjamin Schweizer Baghira vom Wolfsstolz -- DI -- DI -- DI -- DI
1005 Annette Ihrig Alma von der Ameisenhalde -- DI -- DI -- DI -- DI
1008 Tabea Kopp Freundin vom Severusbrunnen -- DI -- DI -- DI -- DI
1204 Thomas Zehnle Mika vom Siebenbannstein -- DI -- DI -- DI -- DI
1405 Thomas Beck Zorro von Peroh -- DI -- DI -- DI -- DI
1501 Jasmin Klaus Cliff vom Neuzeller Brunnen -- DI -- DI -- DI -- DI
1508 Thomas Mittermayr HotShot vom Hessenstein -- DI -- DI -- DI -- DI
1702 Charlene Wollmann King vom Steinbusch -- DI -- DI -- DI -- DI
1703 Marcel Ehrenreich Yoko vom Wällerhorst -- DI -- DI -- DI -- DI
2002 Bernd Peters Bandit vom Steinsaal -- DI -- DI -- DI -- DI
2003 Uwe Volkmann Ive vom Ecke -- DI -- DI -- DI -- DI
2005 Nils Glävke Elvis von Tajö -- DI -- DI -- DI -- DI